ČCHI a člověk

 

Čchi je vitální základ organisnu, je to síla, která organismus oživuje, udržuje v chodu a iniciuje všechny jeho funkce

V klasických dílech čínské medicíny se o čchi mluví jako o „kořeni člověka“, a zdůrazňuje se v nich, že existence člověka je plně závislá na čchi.

 

Působení čchi v těle

Funkce hybné síly

Sama čchi je v neustálém pohybu, hýbe  dalšími, zejména tekutými složkami organismu. Čhije jakoo vodní tok, kdekoli se nachází, tudy teče. Kolování čchi způsobuje, že spolu s jejím proudem je unášena i krev, voda a  tělní tekutiy. Díky čchi může fungovat krevní oběh, vylučování potu, moče apod.

Oslabení čchi se projeví jako porucha krevního oběhu, srážení krve, stagnování vody, vznik vodnatých otoků atd.

Čchi napájí všechny životní pochody v těle, zajišťuje činnost orgánů, metabolismus látek, tvorbu nové krve, prostě všechny procesy bez kterých by organismus nevykazoval známky života.

Práznota čchi bude projevena oslabením orgánů, poruchami jejich funkcí, sníženou tvorbou krve, poruchami metabolismu a celkovou nízkou výkonností organismu.

Zateplovací funkce

Je zdrojem tepla v těle a silou, která reguluje kolísání tlesné teploty. Poskytuje tepelnou energii pro vnitřní tkáně kterou potřebují ke své činnosti Čchi ovládá kožní póry. Teplota těla se reguluje otvíráním a zavíráním kožních pórů. Při otevření pórů se tělo chladí vyloučením teplého potu. Uzavřené póry naopak udržují teplé tekutiny ve vrchních vrstvách kůže. 

 

Výroba čchi v těle člověka

Každý z nás lidí je také mimo spotřebitele Kosmické a Zemní čchi také producentem této síly.

Na výrobě se podílí tyto orgány:

 

Ledviny - zde máme uschovanou zděděnou čchi od svých rodičů. Číňany nazvaná prenatální silou Ta  je složená z množství energie vložené při oplození vajíčka matky spermií otce, za další množství čchi dítě načerpá během těhotenství přímo z krevního oběhu matky, protože čchi se akumuluje nejvíce v krvi. Krev z ledvin tuto esenciální vrozenou sílu vynáší nahoru do žaludku a do sleziny, kde svojí hybnou silou udržuje trávení v chodu. Ledviny jsou jakousi autobaterií, kde se musí uschovávat energie nezbytná pro chod důležitých systémů těla.

 

Slezina a žaludek - zde se trávením získává další čchi, kterou ze žaludku slezina krevními dráhami distribuuje do plic, kde se krev nesoucí esenci, výživné prvky z potravy, smíchá se vzduchem a čchi v něm obsaženou.

 

Plíce - nabírají se vzduchem čchi v něm rozptýlenou. Zde dochází  mícháním krve a vzduchu k nám známému procesu okysličování. Zde teprve čchi získává svojí plnohodnotnou kvalitu. Pak je krev obohacená o velkou dávku kvalitní životní síly pomocí hybné síly srdce, a pomocí síly čchi plic, rozváděna do celého těla tepnami a celým krevním oběhem. Čchi se vyrábí v tomto procesu při zdravém fungování těla opravdu nadbytek.  Potřebná část organismem vyrobené energie se použije na provoz a práci svalstva a vnitřních orgánů. A přebytečná síla se v klidu uschová v ledvinách, odkud je opět k dispozici pro další výrobu lidské síly nutné pro zdravý život jedince.